Az emberek 3,5-6,1% szenved tőle. Na mi lehet ez? Hát mi más, ha nem az arachnofóbia? Mi is ez? Miért is van ez? Hogyan kezelhetjük?
A probléma megoldásához segítséget kértem egy kedves barátomtól, a Bakos Ferenc-féle Idegen szavak és kifejezések szótárától. Ő a következő képen vélekedik a dologról:
- /Nincs ilyen kifejezés/ (FUN FACT: Az arachis földimogyórót jelent)
Hoppácska! Pedig én azt hittem ő olyan mint a Google. Ennyit a régi analóg megoldásokról. Akkor tényleg marad a legjobb barátunk, a friss és napra kész Wikipédia-Google combo. Szóval a Wikipédia véleményét olvashatjuk:
- "Az arachnofóbia a pókoktól való abnormális félelem. A leggyakoribb fóbiák egyike. A betegségben szenvedők reakciói egy pók láttán az egészséges embernek értelmetlennek tűnnek. A betegek kellemetlenül érzik magukat, ha úgy vélik, hogy egy pók rejtőzködhet valahol a szobában, vagy ha a pókháló révén megbizonyosodnak az állat jelenlétéről. Ha meglátnak valahol egy pókot, pánikrohamot kapnak, és igyekeznek a pók környékét elkerülni. Terápiával a betegség gyógyítható."
Azt hiszem világos. A betegségben szenvedő egyén tisztában van azzal, hogy az asztal szélén csücsülő kis ugrópók semmilyen körülmények között sem tudná kitépni az szívét, de ettől függetlenül visítva rohan ki az univerzumból. Szerintem mindenkinek van ehhez hasonló problémája, bár ebben nem lehetek biztos.
Na de miért? Azt hiszem kicsiként az emberek többsége mind fél egy ici-picit a pókoktól. Nem nagyon, csak kicsit előítéletes velük szembe mert nyolc lábuk van és furcsák a szemeik.
Keressünk pókokat...
- A MITOLÓGIÁBAN!
- Egyszer már megtanultuk, hogy Amerikában mennyire tisztelik a pókokat, ezért róluk már nem is beszélünk.
- A jó öreg Hellasz! A görög mitológiában a pókokat Athéne istennő teremtette. Athéne volt a tudás és a bölcsesség istennője de ilyen kis apróságokat is ő "uralt" mint a szövés és a fonás. Állítólag először egy szövőversenyre kiálló halandó hölgyet és annak minden utódját változtatta pókká miután csúnyán legyőzte őt (mármint Athénét).
- A SZIMBOLIKÁBAN!
- Ha az internet nem hazudik akkor a pókok erős szimbolikával rendelkeznek. Például a mérge miatt a baj és veszedelem jele, a türelmes vadászmódjai miatt a nyugalmat is szimbolizálja valamint a birtoklási vágyra is utalhatnak vele amiatt, ahogy zsákmányait selyemben raktározza.
- A KÖNYVEKBEN (spoiler veszély! - LOTR, HP)
- Lord of the rings, vagyis a gyűrűk ura. Volt ott pók, ne is tagadjátok! Az az óriás banyapók ami majdnem megette Frodót de aztán Samu kicsinálta. Tudjátok! Amikor Gollam Játssza a segítőkészt de igazából csak megakarja etetni Frodót a pókkal. Mindenesetre ez egy elég negatív karakter semmiképpen sem tesz jót a pókok megítélésének.
- Harry Potter. Úgy tűnik Rowling sem hagyhatta ki az állandóan mogorva Aragogot aki csak Hagridet szereti és amúgy mindenki pusztulhat mert éhesek a gyerekek. Igen, ők az akromantulák a szuperintelligens pókok akik tudnak beszélni és mindent megesznek amivel találkoznak (A mindenbe az ember is beletartozik). Ez sem éppen egy pozitív karakter de itt legalább látjuk, hogy a pókok sem legyőzhetetlen szörnyetegek. Amikor Harry és Aragog beszélgetnek megtudjuk, hogy az akromantulák legalább annyira rettegnek a baziliszkusztól mint Ron az akromantuláktól.
- A FILMEKBEN (spoiler veszély!)
- Arachnofóbia - pókiszony
- Óriáspókok
- Mérges pókok
- Tevepókok / Gyilkospókok
- Bazi nagy pók
- Oké most megígérem, hogy nem nézem meg mindet. Inkább lelövöm a poénokat: Mindegyikben gonosz pókok támadják meg az embereket és ez rossz. Ki a rossz? A PÓK. Miért? Egyszerű: Ezek Zs. Kategóriás horror filmek, melyeknek legijesztőbb jelenetei az emberek alapvető, már létező fóbiáira alapoznak, ám a förtelmes CGI miatt olyan röhejessé válinak mint a Sharknado című mestermű. Szerintem ezektől a pókoktól még a legdurvább arachnofóbiás sem ijedne meg. Higgyétek el semmivel sem ijesztőbbek a filmes pókok mint a képen látható.
Hát a "miért"et nem itt találtuk meg, az biztos! Mind látjuk, hogy ezek nem javítanak a pókok megítélésén, de remélem azt is látjátok, hogy egy kiskölök sem találkozik a fent említett példákkal kb. 12 éves koráig. Tehát az előítéleteket nem ezeknek köszönhetjük, ezek csak ráerősítenek a félelmekre. De akkor, hogy a viharba alakulnak ki? Idézzük meg a Nagyurat! S lőn angol Wikipedia:
- Lássuk csak...
- evolúciós okok. Elképzelhető, hogy a régi időkben mikor még az ősemberek pásztázták a pusztákat a madárpókok veszélyesebbek voltak az "emberre" nézve mint ma és ez egy afféle ösztönös félelmet épített ki az emberben. Google királynő szinte könyörög, hogy segíthessen...
- Hmm.. Több száz őskövület bizonyítja, hogy pókok a devon kor óta léteznek. Ez egy jó 350millió év. Csak viszonyítás képen: Az emberek ősei kb. 3-4 millió éve járnak két lábon és kb. 30 000 éve beszélhetünk a mai emberről. Mondom én, hogy szívós állatok, de a mérgükről nem találok semmit.
- Itt egy videó egy olyan devon kori pókról (természetesen mesteri animációkat használva):
- Mint azt látjuk, elég régóta élnek pókok a földön és éltek akkor is amikor az ember kifejlődött. Területi átfedés is volt, hiszen a Afrikában élnek és éltek is madárpókok. Most akkor annyi a kérdés, hogy akkoriban tényleg veszélyesebbek voltak-e a pókok. Na ez az, amiről fogalmam sincs. Ebben még az internet sem segít.
- De lehet, hogy nem is kellett veszélyesebbnek lennie. Gondoljunk bele: Harcolsz egy kardfogú tigrissel, hogy legyen vacsora a családodnak és egyszer csak egy tarantula belemar a lábadba. Még ha nem is fecskendezett be mérget ez akkor is nagyon fáj. Igen sokban csökkenti a túlélés esélyeidet.
- Nem mondom, hogy ez egy olyan valószínű dolog volt de én így tudom elképzelni ezt az egészet.
- Kulturális okok. Lehetséges, hogy ez a fóbia nem az evolúció hanem a kultúra miatt terjedt el?
- Dél-Amerika azon részein ahol a madárpókok bevett táplálékok sokkal ritkább az arachnofóbia.
- Mind tudjuk, hogy az emberek nem szeretik az ismeretlen vagy furcsa dolgokat.
- A pókok furcsák.
- evolúciós okok. Elképzelhető, hogy a régi időkben mikor még az ősemberek pásztázták a pusztákat a madárpókok veszélyesebbek voltak az "emberre" nézve mint ma és ez egy afféle ösztönös félelmet épített ki az emberben. Google királynő szinte könyörög, hogy segíthessen...
Tehát akkor a félelem vagy öröklődött mint az ösztönös félelmeink vagy csak eltanultuk a közösségtől ahol élünk? akár így, akár úgy de sokan szenvednek tőle. Kérdem én: Hogy lehet ezen segíteni?
Válasz a Google-től:
- "A Washingtoni Egyetem kutatói szerint érintéssel is leküzdhető a fóbia."
- "Az arachnofóbia pókokban gazdag virtuális valóságot alkalmazó terápiája során a bolyhos, hátborzongató lábak megérintése jelentősen növeli a kezelés hatékonyságát."
- Tehát egy virtuális valóságban kell olyan feladatokat végrehajtani amelyekben pókok is szerepelnek.
- Dumaragu - KEZIT PÓKOLOM!
Láthatjuk, hogy a pókoknak nagyon rossz a megítélésük annak ellenére, hogy semmi rosszat nem tettek ellenünk. Most mondhatjátok, hogy "De hát méreg így, meg méreg úgy!". De mit sem értek vele. A pókok nagy része nem mar ha zaklatják. Inkább menekül. A madárpókok pedig ha veszélyben érzik magukat és sarokba vannak szorítva a potrohukon lévő szőröket rászórják a támadóra. Ezek a szőrök égő, viszkető érzést válthatnak ki. A Földön összesen 6 olyan pókfaj van melynek csípése az emberi életre veszélyes. Ezek a következők:
- Brazil vándorpók
- Sydneyi tölcsérhálós pók
- Ausztrál vörös hátú pók
- Hatszemű homoki pók
- Fekete özvegy
- Remete pók
A fent említett pókok egyike sem él Magyarországon (a természetben legalábbis). Tehát ha valahol a szobátokban találkoztok egy pókkal, ne aggódjatok! Nem tud megölni.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.